Exerciţiu desfășurat de ISU Sibiu la Colegiul Național „Brukenthal”

Exercițiul desfășurat astăzi, 26.10.2017, la Colegiul Național „Brukenthal” și-a atins obiectivele, acelea de cunoaștere a modului de comportare a elevilor și cadrelor didactice pe timpul producerii situațiilor de urgență apărute, dar și de antrenare și punere în aplicare a procedurilor de intervenție de către forțele participante.
Situațiile de urgență simulate au impus evacuarea elevilor și cadrelor didactice.
După ce elevii, însoțiți de cadrele didactice, au ajuns în locul de adunare stabilit în Piața Mare, cadrele ISU Sibiu i-au informat cu privire la tehnicile de acordare a primului-ajutor medical, dar și despre cum se poate deveni pompier, prezentându-le câteva informații despre unitățile de învățământ care formează pompieri și condițiile ce trebuie îndeplinite pentru admiterea în aceste instituții.
La exercițiu au fost prezenți reprezentanți ai Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, coordonați de către d-na prefect, în calitate de președinte, forțe și mijloace din cadrul ISU Sibiu, dar și echipaje din cadrul IPJ Sibiu, IJJ Sibiu, SAJ Sibiu, Crucea Roșie-Filiala Sibiu și Serviciul pentru Situații de Urgență Sibiu.