La începutul lunii decembrie am decis să revin în Sahl Hasheesh, impresionat de ceea ce văzusem în urmă cu două luni. O construcție grandioasă, cu arcade și coloane care păreau sculptate în lumină și nu seamănǎ cu niciun resort în care am stat în cele 21 de sejururi petrecute în Egipt. Hotelul se numește Al Kasr – „palat” în limba arabă – și exact asta inspirǎ: măreție, rafinament, o frumusețe pe care nu o poți ignora. Este ca și cum cineva ar fi decis că Egiptul merită un castel modern, nu doar resorturi cu stil marin. O arhitectură impozantă, fermă, cochetă, cu linii precise și o noblețe pe care Egiptul rar o arată turistului obișnuit. Este clar că acest loc a fost creat nu doar pentru a impresiona, ci pentru a rămâne în memorie. Când luminile se aprind, Al Kasr se transformǎ în ceea ce pare a fi un castel modern desprins din mitologia orientală. Arcele, coloanele, fațadele — toate strălucesc nu ostentativ, ci într-o eleganță caldă, calmă, perfectă pentru fotografii, amintiri și promisiuni.
Plătisem o cameră cu vedere la grădină, dar mi s-a oferit una cu vedere parțială la mare – un dar neașteptat. Interiorul era impresionant: peste 50 mp, baie aerisită, living separat, dormitor, dressing generos și balcon cu sticlă transparentă, securizată, perfect pentru a contempla golful ca pe o pictură vie.
Primele trei nopți le-am petrecut în camera 3106, iar totul părea scris în nota perfectă a confortului. În a patra seară, însă, magia a fost tulburată de deschiderea discotecii aflate în apropierea camerei în care eram cazat. Muzica în sine nu era problema, ci intensitatea basului: subwoofer-ul vibra prin mobilier, iar somnul devenea imposibil! Se pare că DJ-ii, în marea lor ambiție, nu prea știau să stăpânească tehnologia sofisticată pe care o aveau. Am cerut să fiu mutat, iar Myra, recepționera, m-a instalat în camera 2410, într-o zonă mai liniștită. Aici, marea a recăpătat controlul asupra priveliștii, iar liniștea s-a așezat ca un voal peste sejur.
Și acum câteva cuvinte despre plajă, care merită un capitol aparte. Umbrelele tip palapa sunt așezate la distanțe mari una față de alta, oferind o intimitate autentică. Șezlongurile sunt noi și confortabile, fără acele mânere care te incomodează – doar la Baron am mai întâlnit așa ceva. Pe plaja foarte întinsă sunt baruri și un restaurant, toate bine aprovizionate, cu preparate gustoase și variate. Am fost încântat de puiul libanez servit zilnic aici, pe lângă alte mâncăruri delicioase! De remarcat și faptul că pe plajă vine un angajat al hotelului care curăță gratis ochelarii de vedere ai turiștilor. Singurul minus – același bas amplificat de subwoofer, care vibra ca un ecou obsesiv al distracției. Sper ca managerii să înțeleagă că turiștii vin aici pentru odihnă, nu pentru bombardamente sonore.
Restul experienței a fost impecabil. Arhitectura resortului impresionează prin eleganță și grandiozitate, camerele și serviciile respectă standarde înalte, iar mâncarea se remarcă prin diversitate și calitate. M-a impresionat în mod special modul în care sunt așezate barurile și diversele locuri cu delicii culinare și fresh-uri proaspete. Ele sunt amplasate pe insulițe mici, înconjurate de piscine care reflectă cerul ca niște oglinzi albastre. La Vita Bar, de exemplu, fresh-urile din mango, guava, căpșuni sau portocale sunt pregătite pe loc, gratuit și după dorință. Când bei un fresh aici, simți pulpa fructelor printre dinți! Pe o altă insuliță, preparatele italiene sunt gătite în fața ta, iar timpul de așteptare devine o plăcere cu o bere sau un cappuccino făcut din cafea boabe. Bucătarii turci de pe altă insuliță aduc savoarea Orientului, iar cofetăria Viena, de la parterul clădirii principale, te seduce cu cele mai fine prăjituri pe care le-am gustat vreodată.
Răsfățul continuă în restaurantul mare, unde preparatele bine gătite și prezentate, cu gust, coexistă cu zone dedicate bucătăriilor indiene și chinezești, pregătite de maeștri veniți direct din cele două țări. Trebuie să recunosc că, în cele 21 de sejururi în Egipt, inclusiv la resorturi de top precum Baron, Rixos sau Premier Le Rêve, nu am întâlnit mâncare mai bună.
Sahl Hasheesh, ca stațiune, completează tabloul: promenada lungă, curată și liniștită te invită la plimbări cu mașinuțe electrice, iar atmosfera este de calm și eleganță, fără agitația tipică altor zone turistice egiptene. Am fost atât de impresionat, încât am rezervat deja două sejururi pentru 2026. Revin acolo cu aceeași așteptare: marea să fie la fel de albastră, hotelul la fel de nobil, iar muzica — poate puțin mai blândă. În rest, Egiptul și-a făcut magia. Din nou. De data aceasta cu un palat adevărat, o mare cum rar întâlnești și un turist care și-a găsit locul pentru a contempla și a trăi, cu patos, frumusețea unei vacanțe perfecte.