Ziua Imnului Naţional, sărbătorită și în Cluj Napoca

Instituţia Prefectului-judeţul Cluj, împreună cu Primăria municipiului Cluj-Napoca şi Divizia 4 Infanterie „Gemina”, au organizat azi o ceremonie publică dedicată Zilei Imnului Naţional, în Parcul Central Cluj-Napoca pe platoul din faţa Centrului de Cultură Urbană Casino.
”Imnul, alături de Drapel, poartă încărcătura simbolică a unităţii şi identităţii istorice şi culturale, a demnităţii şi integrităţii poporului român, iar îndemnul „Desteaptă-te, române” ne duce cu gândul la toate generaţiile care au construit statul român. Avem nevoie să păstrăm tradiţiile într-o perioadă în care valorile naţionale parcă se şterg într-un ritm tot mai accelerat, iar imnul, la fel ca şi drapelul ţării, formează şi perpetuează o comunitate, legată de trecut şi de viitor. Imnul nostru vorbeşte despre credinţa creştină, despre originea latină şi despre rădăcinile noastre daco-romane. La ceas de sărbătoare, astăzi, la Cluj-Napoca şi în toată România se poartă în suflet tricolorul, astăzi la Cluj-Napoca şi în toată România vibrează în inimile noastre acordurile Imnului Naţional binecuvânteze România!”, se arată în mesajul prefectului judeţului Cluj, Gheorghe Ioan Vuşcan, adresat celor prezenţi.
În cadrul ceremoniei, militari din unităţi ale Diviziei 4 Infanterie ‘’Gemina’’, ai Grupării de Jandarmi Mobilă şi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă au intonat imnul României „Deşteaptă-te, române” acompaniaţi de Muzica Militară a Garnizoanei Cluj-Napoca, care a prezentat şi un program artistic.
La festivitate au participat reprezentanţi ai unor instituţii civile, militare şi religioase, veterani de razboi, cadre militare în rezervă şi în retragere, un numeros public.
Ziua Imnului Naţional a fost proclamată prin Legea nr. 99/1998 şi se sărbătoreşte în fiecare an la data de 29 iulie.