Taxa auto va putea fi recuperată printr-o cerere depusa la ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală precizează că prevederile Ordonanței de Guvern în care este stipulat ca persoanele care au achitat taxa specială pentru autoturisme și vehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării, pot cere restituirea acesteia pe cale administrativă, fără a mai fi nevoie să deschidă acțiune în instanță, intră în vigoare odată cu publicarea în Monitorul Oficial.

În vederea punerii în aplicare a acestor prevederi ale Ordonanței de Guvern va fi elaborată o procedură care va fi aprobată prin ordin comun al ministrului Mediului, Apelor și Pădurilor și al președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală în termen de 45 de zile de la publicarea Ordonanței de Guvern în Monitorul Oficial.

Contribuabilii interesați sunt rugați să solicite restituirea sumelor reprezentând taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisii poluante provenite de la autovehicule, după adoptarea procedurii de restituire.