Sari la conținut
Noutăți
Știri

Băimăreancă de 74 de ani înșelată prin metoda “Accidentul”

O băimăreancă anunțată telefonic de o persoană necunoscută că fiul ei a avut accident de circulație a depus…

de Redacția Transilvania TV◷ 1 min⌖ Maramureș
Băimăreancă de 74 de ani înșelată prin metoda “Accidentul”

O băimăreancă anunțată telefonic de o persoană necunoscută că fiul ei a avut accident de circulație a depus într-un cont 1000 euro pentru ca acesta să fie exonerat de orice vină, fără a verifica dacă informația primită este reală. Ulterior și-a dat seama că a fost înșelată și a anunțat poliția.

Ieri, 13 decembrie, poliţiștii Biroului de Investigații Criminale Baia Mare au fost sesizați despre comiterea unei înşelăciuni prin metoda „Accidentul”.
O femeie în vârstă de 74 de ani din municipiu a declarat că a fost contactată telefonic de către o persoană necunoscută care a anunţat-o că fiul ei a fost implicat într-un accident de circulație și pentru clarificarea aspectelor legale este necesară suma de 2500 de euro. Femeia nu a avut întreaga sumă cerută, însă a depus 1000 euro într-un cont bancar. Ulterior și-a dat seama că a fost înșelată și a anunțat poliția.
Polițiștii au întocmit dosar penal și desfășoară cercetări în vederea recuperării prejudiciului, identificării autorilor și tragerii acestora la răspundere.

Autor

Redacția Transilvania TV

Știri, reportaje și informații verificate din județele Transilvaniei.

Maramureș

Articole din Județ